Катедра де филоложие молдовеняскэ реализязэ прегэтиря спечиалиштилор конформ програмулуй де студий университаре де личенцэ «Филоложие», профилул «Филоложие националэ» (лимба молдовеняскэ де студиу).

Форма де организаре а ынвэцэмынтулуй: ку фреквенцэ ла зи ши ку фреквенцэ редусэ.

Дурата де студиу:

-ку фреквенцэ ла зи – 4 ань;

-ку фреквенцэ редусэ – 5 ань.

Кандидаций ла ынматрикуларе сусцин екзамене де адмитере ла:

- лимба молдовеняскэ (ЕУС);

- литература молдовеняскэ (конверсацие);

- лимба стрэинэ студиятэ.

Абсолвенций ынматрикулаць фэрэ де сусцинеря екзаменелор де адмитере:

1) медалиштий школилор медий де културэ женералэ, индиферент де анул де абсолвире;

2) абсолвенций школий тынэрулуй филолог ку фреквенцэ редусэ де ла катедра де филоложие молдовеняскэ каре ау сусцинут ексчелент екзаменул де абсолвире;

3) премианций олимпиадей републикане ла лимба молдовеняскэ (обьект де профил), абсолвенць ай школилор медий де културэ женералэ дин анул 2018.

Кыштигэторий сочиетэций штиинцифиче де черчетаре дин анул 2017 сусцин екзаменеле де адмитере ши обцин суплиментар ла обьектул де профил (лимба молдовеняскэ) пентру локул I– 30 де пункте, пентру локул II– 20 де пункте, пентру локул III– 10 пункте.

Абсолвенций институциилор де ынвэцэмынт спечиал професионал  сау медиу професионал ку дипломэ обишнуитэ сау ку менциуне сусцин екзамене де адмитере ла лимба молдовеняскэ ши лимба стрэинэ ын кадрул тестэрий комплексе университаре. Литература молдовеняскэ се сусцине ын формэ де конверсацие.

Абсолвенций институцииилор де ынвэцэмынт дин стрэинэтате ку  дипломэ ку менциуне ын афара профилулуй сусцин екзамене де адмитере ла лимба молдовеняскэ ши лимба стрэинэ ын кадрул тестэрий комплексе университаре. Литература молдовеняскэ се сусцине ын формэ де конверсацие.

Ануал ла катедра де филоложие молдовеняскэ ау лок диверсе конферинце, семинаре, месе ротунде, активитэць лингвистиче, сэрбэторь омажиале, презентаре де кэрць, ынтылнирь ку скрииторий нистрень ын каре сынт импликаць студенций, ку скопул де а фаче скимб де информаций, де а апрофунда ши лэрӂи куноштинцеле, причепериле ши деприндериле ын домениул лимбий молдовенешть литераре, спре дезволтаря гындирий креативе ши критиче.

Децинэторий дипломей де личенцэ ышь пот континуа студииле ла чиклул II де ынвэцэмынт – студий университаре де мастерат.

Вниманию абитуриентов!

Профориентационный паспорт филологического факультета и контрольные цифры приема абитуриентов на 2018-2019 уч.г.

Перечень документов для поступления

Абитуриентам о кафедре русского языка и межкультурной коммуникации (буклет, пдф)

Информацие  деспре катедра де филоложие молдовеняскэ пентру абитуриенций анулуй 2018

Темы для устного экзамена по английскому языку (ДЛЯ ФИЛОЛОГОВ С РУССКИМ ЯЗЫКОМ)