23 августа 2017 года

на дополнительный набор

на филологический факультет!

Приемная комиссия работает:

понедельник-пятница с 9.00 до 14.00.

Телефон: (533) 79-5-31. Корпус № 2, каб. № 219.

Вопросы к экзаменам ПОД таблицей. Две нижние ссылки. Там надо скачать документ ворд. Для магистрантов - пдф. Самая нижняя ссылка Вступительные испытания

(профиль «Отечественная филология»)

Педагогическое образование

(профиль «Родной язык и литература»)

Лингвистика

(профиль «Теория и методика преподавания иностранных языков и культур»)

Перевод и переводоведение

(специализация «Специальный перевод»: «Английский язык»

Журналистика

Издательское дело

Медиакоммуникации

Лингвистика

(профиль «Теория и методика преподавания иностранных языков и культур»)

Филология (профиль "Теория и практика коммуникации»)

англ

нем

франц

25 августа, пятница, 1 смена

Ин.яз (устно)

/ собеседование

Иностранный язык (устно)

Творческий конкурс

1 тур

25 августа, пятница, 2 смена

Творческий конкурс

2 тур

Собеседование

26 августа, суббота, 1 смена

Комплексное тестирование

Перечень документов для поступления в 2017 году

Видеоматериалы о деятельности филологического факультета для абитуриентов

Профориентационный паспорт факультета для поступающих в 2017 году

Вниманию абитуриентов! (Программа вступительных испытаний)

Вниманию поступающих в магистратуру (2017)

О заселении в общежитие

Заселение в общежитие студентов филологического факультета начнется 28августа. Необходимо быть у корпуса N 6 в 8-30 утра.

Для решения вопросов, связанных с восстановлением, переводом  и т.д.,

обращаться в деканат с 25 АВГУСТА

Временное расписание занятий будет опубликовано

на сайте ориентировочно 28 августа

дескаркэ документул

Вэ аштептэм ын лумя кувынтулуй, ла Шкоала ку фреквенцэ редусэ а тынэрулуй филолог!

Лимба молдовеняскэ есте о патрие а кувинтелор, а пропозициилор ши а фразелор. Идеиле ну се пот наште ши ну пот екзиста декыт ын патрия де кувинте. Студиул темейник ал лимбий молдовенешть креязэ посибилитатя дезволтэрий персоналитэций ын перспектива уней вьець спиритуале богате.

Ла Факултатя де филоложие де ла УСН «Т. Г. Шевченко», ла катедра де филоложие молдовеняскэ функционязэ шкоала ку фреквенцэ редусэ а тынэрулуй филолог (ШРТФ).

Дориторий де а фи ынскришь ла Шкоала ку фреквенцэ редусэ а тынэрулуй филолог – елевий кл. VIII– XI-я – пот депуне черере дин луна октомбрие пентру ноул ан де ынвэцэмынт 2015-2016!

Унул динтре обьективеле фундаментале але ШФРТФ констэ ын а ле инспира елевилор респектул пентру фолосиря лимбий молдовенешть ын форма чя май коректэ прин ынсуширя ши апликаря нормелор де ворбире ши скриере коректэ а лимбий, прин фолосиря коректэ а вокабуларулуй лимбий литераре.

Пентру а-шь атинже скопул, ШФРТФ организязэ лунар оре ши консултаций ын Чентрул културий молдовенешть, оферинд елевилор посибилитатя де а консулта сурсе електрониче, пентру а реализа сарчиниле нечеаре. Тотодатэ ын Чентрул културий молдовенешть ау лок диверсе активитэць лингвистиче ын каре сынт импликаць студенций катедрей де филоложие молдовеняскэ ку скопул де а фаче скимб де информаций ши де   а-й фамилиариза пе елевь ку челе май импортанте ши дифичиле моменте дин домениул лимбий молдовенешть.

Студиул ын ШФРТФ се ефектуязэ де кэтре колективул де професорь де ла катедра де филоложие молдовеняскэ а УСН «Т. Г. Шевченко».

Ын ШФРТФ се инвитэ тоць дориторий – елевий класелор 8-11 дин школиле медий, жимназий ши личее. Адмитеря ла шкоалэ се реализязэ ын база депунерий черерий персонале а елевулуй (Анексэ 1). Череря датэ требуе сэ фие визатэ де кэтре директорул школий сау де кэтре шефул де студий.

Форма де ынвэцэмынт – ку фреквенцэ редусэ.

Студиул лимбий молдовенешть инклуде ын сине урмэтоареле компартименте: фонетика, лексиколожия, граматика (морфоложия ши синтакса).

Ла ынчепутул фиекэрей лунь елевий примеск сарчинь прин поштэ електроникэ сау персонал де ла коордонаторул ШФРТФ. Сарчиниле ындеплините се презинтэ пентру контрол тот прин поштэ електроникэ сау коордонаторулуй. Ын тимпул студиилор ла шкоалэ елевий вор путя аудия лекций ла ШФРТФ. Тимпул де ынвэцэмынт - ну май пуцин де ун ан. Студиул есте гратуит.

Ын урма верификэрий сарчинилор професорул ва нота фиекаре лукраре, ын сфыршит обцинынду-се медия пе анул де ынвэцэмынт ла ШФРТФ. Студииле се вор ынкея ку ун екзамен де абсолвире.

Ла адмитере абсолвенций ШФРТФ, каре вор депуне документеле ла Факултатя де филоложие, ла катедра де филоложие молдовеняскэ ши вор обцине ла екзамене де абсолвире ла обьектул де профил (лимба молдовеняскэ) нумэрул де пункте кореспунзэтор нотей де чинч, се ынматрикулязэ фэрэ екзамене де адмитере.

Чей каре вор абсолви ку сукчес шкоала филоложикэ вор обцине Адеверинцэ де абсолвире а ШФРТФ, ын база кэрея елевий ау привилежий ла ынматрикуларя ла Факултатя де филоложие, ла спечиалитатя «Филоложие националэ» (лимба молдовеняскэ де студиу) ку калификаре суплиментарэ «Професор де лимбэ стрэинэ».

Дакэ врець сэ ворбиць корект, сэ дескопериць тайнеле ши фрумусеця лимбий молдовенешть вэ аштептэм ла Шкоала ку фреквенцэ редусэ а тынэрулуй филолог!

Телефонул де контактпентру а обцине информаций суплиментаре деспре ШФРТФ: 0(533)79492.

Шефул катедрей де филоложие молдовеняскэ, дочент: Е. К. Опря

Коордонатор: лекторул катедрей, Н.Н. Леонтьева

E-mail:tatiana.pislar @mail.ru

Адреса:ор. Тираспол, стр. «25 Октомбрие» 109/3, блок. №1, Чентрул  културий молдовенешть.

Анексэ 1

Декану филологического факультета

ПГУ им. Т.Г. Шевченко

доценту Щукиной О. В.

учащегося ________________

тел. _____________________

e-mail: ___________________

(Ф.И.О.)

заявление.

Прошу зачислить меня слушателем ЗШЮФ на отделение молдавский язык с «____» ____________ 2015 г.

«____» ____________ 2015 г.                                     подпись учащегося

«____» ____________ 2015 г.                                     подпись директора